Friday, 4 April 2014

Належність Криму до Української держави.

Від перших століть нашої ери праукраїнські слов'янські племена мешкали на теренах Криму, поряд з греками, римлянами, готами, гунами, кімерійцями та інш. Офіційно терени Криму увійшли до Давньої України-Руси за часів Київського князя Володимира Великого. 

До 1783 року Крим ніколи не належав ні Московії, ні Російській імперії. 

Історія Криму нерозривно пов'язана з українською історією. Праукраїнське населення з'явилося в Криму ще в перші століття нашої ери. На півострові є чимало пам'яток давньослов'янської культури, що відносяться до III - X століть.
Коли в 860-х роках проповідники Кирило та Мефодій прийшли до Корсуня (Херсонесу) там вони знайшли Євангеліє і Псалтир, написані „руськими (староукраїнськими) буквами”, і християн, розмовляючих "по-руськи" (давньоукраїнською мовою). 

Крим потрапляє до сфери впливу князів Київської України-Руси на початку IX століття. Вже в X столітті їх влада поширювалася на значну частину півострова. Точно встановити межі українських земель в Криму в той період досить складно, але достеменно відомо, що східна частина півострова в X-XII століттях входила до складу Тмутараканського князівства Давньоруської (Української) держави.

Під час роздроблення Русі-України Тмутараканське князівство (Крим) входив до складу Чернігівського князівства й підпорядковувався Великому князю Чернігівському. Так само до Чернігівського князівська й до України-Руси належала й землі на Сході сучасної України й на до Дону - т.з. Біла Вежа. В ті часи присутність українського населення й вплив української держави на Крим були такі значні, що Чорне море, в середні й більш ранні століття називалось Руським (тобто Давньоукраїнським).

Українські впливи на північному Причорномор'ї (сучасні Одеська, Херсонська обл. та Крим) були сильними й за часів Королівства Русі та доби Великого князівства Литовського, Руського та Жемантійського.  

Проте, після поразки дружин давньоукраїнських (руських) князів у битві при Калці 1223 року монголо-татарам вдалось увійти на Кримський півострів, де вони розорили міста й завдали великої шкоди землеробству . Після утворення Золотої Орди Крим був перетворений в один з її улусів. На початку XV століття в результаті розпаду Золотої Орди було засновано самостійне Кримське ханство.

Проте вже в кінці того ж століття воно потрапило у васальну залежність від Туреччини, яка також зайняла північне Причорномор'я та Приазов'я .Протягом XVI-XVIII століть турки широко використовували Кримське ханство в боротьбі проти українських козаків. Щорічно татари захоплювали в полон десятки тисяч чоловіків, жінок і дітей. Крим перетворився на великий міжнародний невільничий ринок. Українському народу протягом кількох століть довелося вести важку боротьбу з Кримським ханством, помітну участь в якій брала Запорізька Січ.

Південні кордони Гетьманщини з Кримом й Туреччиною довгий час залишалася не оформленими ніякими договірними актами. Між Україною й Османською імперією лежало "Дике поле".
За часів визвольних змагань Богдана Хмельницького Кримський хан допоміг козакам перемогти Річ Посполиту.
В російсько-українській війні 1658-1659 рр. кримські татари, разом з козаками гетьмана Івана Виговського здобули визначну перемогу над російським військом під Конотопом.
Гетьман Петро Дорошенко в союзі з Османською імперією зумів об'єднати розділену між Польщею та Московією державу, й став гетьманом Лівобережної і Правобережної України.
Допомагали турки й кримські татари й гетьманам Івану Мазепі та Пилипу Орлику в їх боротьбі з Петром І.

Після захоплення Гетьманщини, Російська імперія почала агресію проти Півдня України й Криму. У ході війни з Туреччиною 1735-1739 рр. . російські війська двічі займали Крим . Під час наступної російсько-турецької війни 1768-1774 рр. . кримські татари знову активно підтримали Оттоманську Порту, і сімидесятитисячних татарське військо дійшло до Єлисаветграда (Січеслав). 1771 року російська армія знову зайняла Крим .
1 листопада 1772 р. з Кримським ханством було підписано договір "Про вічний союз і дружбу", відповідно до якого Росія гарантувала незалежність Криму, залишаючи за собою Керч, Єнікале і Кінбурн. 10 липня 1774 в Кючук- Кайнарджи між Росією і Туреччиною був підписаний договір, згідно з яким Крим та суміжні з ним землі оголошувалися "вільними і абсолютно незалежними від будь-якої сторонньої влади". Катерина II маніфестом від 8 квітня 1783 проголосила рішення "взяти під державу нашу півострів Кримський, острів Таман і всю Кубанську сторону" .

В 1917-1921 роках Крим та Чорноморський флот входив до УНР, Української Держави, Директорії

1954 року Кримська область увійшла до складу Української Радянської Соціалістичної Республіки. А з 1991 року Крим є частиної України, що підтверджене рішеннями ЄС, ОБСЄ, ООН.

Читайте також:

No comments: