Saturday, 8 August 2020

Опис Української Держави в "Almanach de Gotha", 1919 р.

"Готський Альманах" (Almanach de Gotha або Gothaischer Hofkalender) був найбільш авторитетним довідником з питань европейської королівської та вищої шляхти, генеалогії, а також подавав інформацію про основні урядові, військові та дипломатичні питання й статистичні данні по країнах світу. 

Вперше "Готський Альманах" був опублікований 1763 року, як генеалогічний календар-довідник видавцем Йоганом Християном Дітерихом у місті Готі в князівстві Тюрингії, Німеччина.
Він розвинувся з альманаху, що був виданий Вільгельмом фон Ротбергом, головою палати при дворі князя Саксен-Гота-Альтенбурга Фридриха III. 

Від самого початку в часописі була присутня інформація й про українську шляхту.
Наприклад, у виданні "Almanach de Gotha: annuaire généalogique, diplomatique et statistique. 1776", серед іншого, подана інформація про князів Радзивілів, Чарторийських, Корибутів, Сангушків, Святополк-Четвертинських та інших, а також про 
Станіслава Понятовського (короля Речі Посполитої, якого окремо титуловано старостою Перемишльським та Волинським).

З 1780-х рр. виданням "Готського календаря" став займатись Карл Вільгельм Еттінгер.  
Дуже швидко ця книга стала авторитетною енциклопедією з класифікації монархій та їхніх юридичних питаннях правлячих та колишніх династії, князівських та шляхетних родин, а також генеалогічних, біографічних та титулярних деталях найвищої аристократії в Європі. 

З 1785 року Альманах почав виходити щорічно у видавництві Юстуса Пертеса. 
При цьому, хоча К.В. Еттінгер передав в оренду свої права на публікацію календаря Юстусу Пертесу, але тільки з 1816 р. йому було дозволено видавати Альманах від свого імені. 
Головним редактором та упорядником Альманаху став богослов та науковець Емануїл Крістоф Клупфель. 

Готський Альманах подавав детальні факти та статистику щодо народів Европи (а згодом і світу), включаючи правлячі та колишні правлячі монархічні будинки та вищу шляхту. 
Він також друкував довідкову статистику щодо голів держав, членів дипломатичного корпусу, політичну й економічну інформацію. Найґрунтовніші Альманахи мали понад 1200 сторінок. Видавався французькою та німецькою мовами.

В більшості Альманахів всього ХІХ - поч. ХХ ст. можна знайти цікаву інформацію про українську шляхту, яка в той час перебувала у складі Австро-Угорської та Російської імперії. 

Генеалогії князів  Любомирських, Радзивідів, Сангушко-Любартовичів, Сапіг, Чарторийських, Тарновських, Потоцьких, Грабовських та інших, 
а також інформація про статистичні данні (населення, територія, економіка) Києва, Львова, Харкова, Полтави й інших міст України зустрічаються в багатьох випусках "Almanach de Gotha".

А "Готський Альманах", 1919 року видання, особливо цікавий тим, що в ньому подано детальну статистичну інформацію про Українську Державу часів правління Гетьмана всієї України Павла Скоропадського. 



В часописі сказано, що Україна це "конституційна монархія на базі республіки".
"Автономія від Росії проголошена 20 листопада 1917 р.",
а 29 квітня 1918 р. у Києві генерала Павла Скоропадського було обрано Гетьманом всієї України.


Також в Альманасі подана інформація щодо уряду, міністрів та сенату.



Зазначено, що в Україні є православна митрополія на чолі з митрополитом Харківським Антонієм (Храповицьким), якого за підтримки гетьмана П. Скоропадського було обрано митрополитом Київським та Галицьким.

Перераховано тут також іноземні дипломатичні представництва, які знаходяться в Україні: це посольства й консульства Німеччини, Австро-Угорщини, Болгарії, Данії, Іспанії, Фінляндії, Грузії, Норвегії, Нідерландів, Швейцарії, Туреччини та інших країн.




Але самим цікавим для сучасних дослідників в цьому випуску Альманаха є
перелік найбільших міст Української Держави з кількістю населення в них.

При цьому, слід підкреслити, що до переліку міст Української Держави часів гетьмана Павла Скоропадського  (1918 р.) входять

Холм,  Курськ,  Ростов-на-Дону,  Таганрог,  Брест-Литовський,  Нахічевань, Новочеркаськ, Тираспіль,
ну і звісно ж Севастополь, Керчь, Феодосія.





Проте, треба констатувати, що ця ситуація тривала не довго. 
Через соціалістичне повстання під проводом С. Петлюри та В. Винниченка, наприкінці 1918 року, гетьман П. Скоропадський був змушений зректися влади. 
А після цього почалась більшовицька агресія та наступ російських військ на Україну.

В "Almanach de Gotha" 1921 року про Україну сказано, що через "нестабільну політичну ситуацію" в країні упорядники не мають можливості надати детальну інформацію щодо нашої держави.




Тим не менше, ще декілька років після цього в "Готському Альманаху" про Україну подавалась інформація, як про незалежну державу;
а пізніше, як про суверенну державу в союзі з "радянською Росією".

Альманах видавався до ​​1944 року й виходив у форматі «Генеалогічного календаря-довідника».

Коли радянські війська увійшли до Готи в 1945 році, вони, за наказом Кремля, систематично знищили всі архіви "Альманаха де Гота". Після цього місто Гота до 1990 року перебувало в складі НДР (Німецької демократичної республіки). 

На жаль, зі знищенням архівів зникло й багато видань Альманаху. Особливо перших випусків з 1763 по 1785 рр.
Тому наразі неможливо дослідити, як саме була описана в часописі Гетьманська держава (
1750-1764) часів гетьмана України Кирила Розумовського.
А також які саме з українських князівських та шляхетських родів того періоду були в ньому описані.





Читайте також:
Як Московія Кримський мир 1856 р. порушувала
Російсько-українські війни: перелік.
Належність Криму до Української держави.
Кому належав Крим: Історична довідка. 
Як Козацьку Україну на "Новоросію" перетворювали.   
Як Московія в України Русь позичила




No comments: