Родовід панів Білявських - Лицарів Золотої Остроґи
Рід, що походить з Західних Українських Земель, а точніше з історичних етнічних українських земель, що пізніше стали називатись «Малопольщею», від часів занепаду Королівства Руси-України та окупації цих теренів поляками, записувався в офіційних документах як Bielawski або Bilawski.
В українському ж прочитані існує декілька версій передачі цього прізвища, що робить значно складнішим архівні пошуки, вивчення та відтворення родоводу представників даного аристократичного будинку.
Білявські (власного герба), Дрия, Долеґа, Ґоздава, Еліта, Заруба (Заремба), Одровос (Одроваз), Телок (Цьолек) та Яструб (Яструбець).
Шляхтичі Bielewski належали до 3 різних родових гербових спільнот: Любич, Яніна та Яструб (Яструбець).
Шляхтичі Bilewski належали до 2 різних родових гербових спільнот: Заруба (Заремба) та Яструб (Яструбець).
Шляхтичі Bilawski належали до родової гербової спільноти Яструб (Яструбець).
А до українських шляхетських родів Галицької землі, що належали до гербової спільноти Драго-Сасів вчений відносить роди Білявських, Жураковських, Корчинських, Креховецьких, Угерницьких та інших.
Тут варто додати, що зі свого боку Т. Ґайл не згадує Білявських, як таких що відносяться до спільноти герба Сас.
В його переліку є роди Білинських (Bieliński та Biliński), Білавичів або Білявичів (Bilawicz) та Білевичів (Billewicz).
Більш детально про походження герба Драго-Сас (або Сас) та про історію представників цієї гербової спільноти ми розповідали в статті «Родовід панів Берестянських з Перемишльської землі».
З історії нам відомі також князі Білевські, що походили від Сіверських удільних князів Новосильських і Глухівських.
Князі Білевські вважаються представниками династії Ольговичів та нащадками князя Михайла II Всеволодовича Чернигівського, що також був князем Переяславським, Новгородським та Великим князем Київським.
Більше того, князі Білевські були споріднені з королівськими династіями Романовичів (нащадки Володаря Руси Романа Мстиславича Великого) та Ізяславичів (нащадки Великого князя Київського і короля Руси-України Ізяслава Ярославича).
Видатний історик М. Грушевський пише, що на Північній Сіверщині, близько 1425 року, Великому князю Литовському і Руському (Давньоукраїнському) Вітовту склали васальну присягу князі Новосильські, Одоєвські, Воротинські та Білевські.
А в реєстрі Свитригайлових міст від 1432 року – це землі що були під владою Великого князя Руського (Давньоукраїнського) Свидригайла, значаться й такі міста Північної Чернигівщини як: Трубчевськ, Брянськ, Любутськ, Мещовськ, Серпейськ, Мосальськ, Вязьма, Білев, Новосіль, Козельськ та інші.
Ще в 1480-х роках князі Білевські були союзниками Великого князя Литовського і Руського Казимира Яґелона.
Детальніше читайте: Білевське князівство та Білевські князі
Окрім цього, зі збережених архівних матеріалів відомо, що найбільшої міці, ваги та визнання в з’єднаній державі королівства Польського й Великого князівства Литовського та Руського (Давньоукраїнського) ця династія здобула наприкінці XV – на початку XVІ століть.
Дослідник А. Бонецький, подаючи відомості про родовід династії Білявських герба Яструбець (Bielawscy h. Jastrzębiec), зазначає, що родина відома з 1380-х, починаючи з Войцеха, Миколи та Станіслава Білявських.
Члени династичного будинку перебували на різноманітних високих урядових посадах, як в регіонах, так й при королівському дворі.
Зокрема Білявські герба Яструбець були: надворним королівським писарем (бл. 1469 р.), королівським урядником (бл. 1568 р.), королівським ротмістром (бл.1577 р.), економом Гродненським (бл.1582 р.), каноніком Луцьким та офіціалом Підляський (бл. 1628 р.), архідияконом Київським (бл. 1770 р.), а також воєводами, підстоліями, підкоморниками, земськими і повітовими писарями, войсковими, хоружими тощо.
Мартин Зборовський (1492-1565) брав активну участь у війні Великого князівства Литовського і Руського проти Московії (1512-1522), зокрема прославився у битвах під Оршею (151 ) та Опочкою (1517) під проводом українського князя Костянтина Острозького. Пізніше М. Зборовський був Великим коронним чашником (1527-1542) та перебував на інших найвищих посадах при дворі королів Сигізмунда I та Сигізмунд II Яґелонів. Також він відомий своїм конфліктом з князем Дмитром Санґушком, бл. 1554 року, через боротьбу за спадщину князів Острозьких та за руку княгині Гальшки Острозької, з якою він хотів одружити одного зі своїх синів.
М. Зборовський був одних з найбагатших та найвпливовіших магнатів з’єднаної польсько-українсько-литовської держави та втручався в багато важливих справ у королівстві. Отже, формував навколо себе спільноту союзників-шляхтичів, до яких входили й пани Білявські. Таким чином бачимо, що протягом всього XVІ століття представники родини шляхтичів Білявських герба Яструбець брали активну участь в політичному та військовому житті з’єднаної держави королівства Польського та Великого князівства Литовського і Руського (Давньоукраїнського).
Про це свідчить і текст грамоти імператора Максиміліана І, що була передана за посередництва Великого писаря Литовського, королівського секретаря короля Сигізмунда І – Лаврентія Медзилеського герба Яструбець.
Імператор Священної Римської імперії, король Німеччини, Угорщини, Далмації, Хорватії, Галичини і Володимерії і пр., архикнязь Австрії, князь Бургундії, Лотарингії, Брабанту і пр. прагнучі поширити й закріпити свою владу в Центральній Європі, 1515 року уклав угоду між Габсбургами та Яґелонами, відповідно до якої онук Максиміліана Фердинанд брав за дружину доньку короля Богемії та Угорщини, спадкоємця короля Польщі Володислава Яґелона – Ганну.
А після повернення Генрика Валуа до Франції, коаліція Зборовських, Білявських та інших їх союзників, 1575 року, підтримала обрання на короля Польщі, на Великого князя Литовського і Руського, Мазовецького, Жемантійського, Київського, Волинського, Підляського, Холмського, Подільського, Чернігівського, Сіверського і пр. – кандидату князя Семигородського Степана Баторія.
Після вступу на престол його армія та близько 1500 шляхтичів Речі Посполитої вирушили на Краків. Однак, 24 січня 1588 року загони Яна Замойського у битві під Бичиною перемогли Максиміліана Габсбурга, який разом зі своїми союзниками був захоплений у полон.
Берестович З. П. Родовід панів Берестянських з Перемишльської землі.
Войтович Л. В. Князівські династії Східної Європи (кінець IX — початок XVI ст.): склад, суспільна і політична роль. Історико-генеалогічне дослідження.
Грушевський М. С. Історія України-Руси: в 11 т., 12 кн. Том 4.
Однороженко О. А. Родова геральдика Руського королівства та Руських земель Корони Польської XIV–XVI ст.
Boniecki A. Herbarz polski: Wiadomosći historyczno-genealogiczne o rodach szlacheckich. T. 1.
Gajl T. Herbarz. Lista Herbów.
Paprocki B. Herby rycerstwa polskiego przez Bartosza Paprockiego zebrane i wydane r. p. 1584.
Wikipedia та інші ресурси.