Лідери релігій світу зустрілись в Ассізі
from Ukraine: "Про духовне та гріховне"
Опубліковано Berest о Friday, October 28, 2011 0 коментарі
Мітки: Ватикан, Духовність, Історія, Церква
Опубліковано Berest о Tuesday, October 25, 2011 0 коментарі
Мітки: Ватикан, Духовність, Свято, УГКЦ, Україна, УПЦ, Церква
Опубліковано Berest о Monday, October 24, 2011 0 коментарі
Мітки: Духовність, Нація, Окупація, Русский мир, Україна, УПЦ, Церква
В світлі останніх євроінтеграційних спотикань та союзно-снговських «проривів», залишились в тіні інформаційних повідомлень декілька ключових меседжів представників українських традиційних церков. Хоча, вони є доволі таки важливими для суспільства, особливо враховуючи той вектор розвитку, який обрала для себе сучасна українська влада.
Після судового вироку Ю. Тимошенко, негативної реакції всього цивілізованого світу на недемократичні дії вітчизняних гілок влади (які з трьох: законодавчої, виконавчої та судової, все більше перетворюються на одну – «конкретно проффесійну»), у думаючої частини суспільства та ЗМІ виникло питання, а як ще українські церкви ставляться до цих подій.
Адже церква, якщо й не є совістю нації, то користується чи не найбільшою довірою населення, серед усіх суспільних та державних інституцій. Крім того, як показують приклади націй, що довгий час були бездержавними або окупованими, саме сильна й авторитетна церква та спільна віра в Бога допомогала народам не лише вижити, але й піднятися на новий, більш досконалий, етап розвитку.
Коли владоможці або «державні» діячи стають далекими від народу й починають використовувати його на свою власну користь, саме духовні лідери нації або загальновизнані інтелектуали ставали тими провідниками, що очолювали та спрямовували продуктивні сили нації на її користь та поступ.
Отже, реагуючи на суспільні запити, провідні релігійні діячи українських традиційних церков також висловили своє ставлення до останніх подій в державі. При цьому, найбільш неприємною для влади можна назвати заяви Патріарха Української греко-католицької церкви Святослава (Шевчука), що охарактеризував сьогоднішній стан судочинства, як одну з найглибших реальних виразок нашої держави. «На жаль, в Україні довгі роки як під слідством, так і в тюрмах дуже часто перебувають ні в чому не винні люди, які потребують наших молитов та підтримки», − сказав предстоятель УГКЦ. А Україна, за його словами, «ще живе в радянському стереотипі, де є використання правосуддя як засобу, щоб утвердити ту чи іншу панівну силу чи ідеологію, виправдати винних і засудити невинних».
Такий опис ситуації може явно не сподобатись нашим керманичам, які й до закордонних високопосадових «критиків» їх дій відносяться з ледь стримуванним незадоволенням. А українські фігури дещо меншої політичної ваги, явно з подачи своїх паханів, розповідають, що Європа нам не указ, й ми самі розберемось що в своїй країні робити. Й як би потім представники УГКЦ не уточнювали, що їх критика конструктивна й спрямована лише на благо, й тому вони «просто не могли не висловити своєї стурбованості тими процесами, які відбуваються в Україні. З вуст нашого Президента ми не раз чули аналогічну з нашою стурбованість. Наприклад, він не раз жорстко критикував судову систему в Україні» - це їм навряд чи допоможе. Адже, ще з античних часів відомо, що те що дозволено імператору – не дозволено більше нікому. Тому, одна справа, самому себе покритикувати, покаятись, й піти далі займатися «державними справами», а зовсім інша – чути критику з вуст тих, хто (за розумінням сучасних можновладців) повинен допомагати їм в «служінні народу» й відпускати всі гріхи, які вони під час цього служіння накоїли та ще накоять.
За класичним уявленням нашої політичної еліти, церква повинна просити в них допомоги в побудові чергового храму, видачі дозволу на виділення землі, в крайньому випадку – лобіювати збереження пільг та зниження комунальних тарифів для церковних організацій.. Але аж ніяк не вимагати звільнення політв’язнів або дотримання демократичних свобод. Й наші чиновники, в принципі, в цьому не винні. Їх так привчили, так було прийнято.
Так і залишається дотепер у відношеннях влади з неофіційною державною церквою – УПЦ МП. Це підтверджує й недавня заява прес-секретаря УПЦ МП Георгія Коваленко: «церква не оцінює дії влади й судів, якщо вони не пов’язані напряму з релігійною діяльністю». Чудове credo.
Якщо треба на весь голос заявити про збереження низьких тарифів або пільг для церкви, УПЦ МП мовчати не буде; якщо треба закликати до «захисту і розвитку російської мови» в Україні, то православні митрополити попереду; якщо треба висловитись за передачу Софіївського собору або відбудову Десятинної церкви на користь однієї з конфесій, то цю конфесію чують в усіх коридорах влади.
Коли ж йдеться про порушення загальнолюдських цінностей, цивілізаційних прав та свобод, в тому числі й порушення законів Божих, то тут УПЦ МП «не дає оцінку діям влади». Звісно, вони ж собі не вороги, а інші хай самі за себе турбуються.
Або ж – хай їх Бог рятує, якщо почує…
Опубліковано Berest о Saturday, October 22, 2011 0 коментарі
Мітки: Духовність, Нація, Окупація, УГКЦ, Україна, УПЦ, Церква
Опубліковано Berest о Thursday, October 20, 2011 0 коментарі
Мітки: Держава, Духовність, Нація, Україна
Християнство на Буковину, як і до всієї України-Руси, приходило різними шляхами, але в основному з Візантії та Болгарії. За часів найбільшого розквіту Київської Русі, Буковинська церква була підпорядкована главі Київської митрополії (як складова частина Вселенського Константинопольського патріархату).
З початком міжусобиць, а особливо після зруйнування 1240 року Києва монголо-татарами – ці церковні та державні зв’язки порушуються. Проте, з постанням Руського королівства та розширенням його кордонів на схід та південь, територія Буковини також входить до його складу. Коли 1303 року на теренах Королівства Русі була утворена Галицька Митрополія (у складі Константинопольського патріархату), до неї увійшли й парафії краю.
Із занепадом Руського королівства, та зайняттям Галичини польськими військами, Буковина підпадає під владу Молдавських господарів. Тут слід відмітити, що у Молдавії, так само як і у Великому князівстві Литовському, Руському та Жемантійському офіційною мовою та мовою богослужінь була церковно-сло’вянська мова. Так й сама Молдавія в багатьох документах того часу іменувалась Русо-Валахія (Ruso-Vlahia).
Крім того, й становлення православної Молдавської митрополії, до складу якої деякий час відносились й землі Буковини, відбулось за сприяння української митрополії. Після 1371 року, на прохання молдавського воєводи Петру Мушата, Галицький митрополит Антоній рукоположив для Молдавії двох єпископів - Йосипа та Мелетія. Вони були фактичними керівниками молдавської церкви аж до кінця ХІV cт.
1401 року Константинопольський патріарх Матфей І призначив главою Русо-влахської (Молдавської) митрополії Йосифа Мушата, з кафедрою в Сучаві. Тоді ж Молдавський володар Олександр Добрий розділив територію митрополії на 3 округи з центрами в Сучаві, Радауцах і Романі. З того часу більша частина Буковини ввійшла до складу Радауцької єпархії. Так тривало аж до 1775 року, коли ці терени увійшли до Австрійської імперії, й знаходились у складі Королівства Галичини та Володимерії (історичного спадкоємця Королівства Русі). А 1849 року ці землі перетворено на окремий коронний край Австро-Угорської імперії – Герцогство Буковина.
Одночасно, зважаючи на відмінний етнічний склад більшої території Ясської митрополії (у XVII столітті столицю Молдавії було перенесено з Сучави в Яси) та Буковини, 1781 року Австрійський імператор Йосиф II видав указ, відповідно до якого всі парафії Буковини було об'єднано в одну єпархію, та виведено з підпорядкування Ясського митрополита. Буковинським єпископом було призначено Досифея Херескулу, а єпископську катедру перенесено до Чернівців. Таким чином, Ясський митрополит відмовився від своєї юрисдикції над Радауцькою єпархією та парафіями Буковини, а єпископ Досифей відмовився від церковної влади над парафіями Радауцької єпархії, які залишилися за межами Буковини.
При цьому, з 1783 року єпископ Досифей перебував під юрисдикцією Карловацького митрополита (з 1848 року — Сербського Патріарха), що був главою всіх православних Австрійської імперії. Але в середині XIX століття, після «Весни народів» та поширення національно-визвольних рухів на теренах імперії, як з румунського, так і з українського боку почались виступи за створення окремих церковних організацій.
1864 року відбувся Синод, на якому було вирішено об’єднати всі румунські єпархії Австро-Угорщини в єдину Семигородську (Румунську) митрополію. Румуни доволі активно виступали за те, щоб й Буковинська єпархія увійшла до її складу, але завляки протидії українського православного духовенства та культурних діячів, особливо єпископа Євгена Гакмана, цього не сталось.
Більше того, Буковинська митрополія фактично стала автокефальною церквою. Адже, після утворення Румунської православної церкви та підпорядкування інших православних Сербському патріархові, неприєднаними залишились Буковинська й Далматинська єпархії. 1870 року Далматинська єпархія була розділена на дві частини й підпорядкована Чернівецькому єпископу, який одержав титул архієпископа. А з 1873 року Євгеній Гакман став йменуватися архієпископом Чернівецьким, митрополитом Буковини та Далмації, який був незалежним як від румунської, так і від сербської церков. Цей час був розквітом Буковинської митрополії. Саме тоді була побудована відома резиденція митрополитів, яка 28 червня 2011 року на 35-й сесії комітету Світової спадщини ЮНЕСКО внесена до списку Світової спадщини.
Після закінчення І Світової війни, розпаду Австро-Угорщини та входження Буковини до складу Румунії, Буковинська митрополія переходить до складу Румунської православної церкви. А вже 1940 року Буковину займає Червона армія, а Чернівецька єпархія автоматично (без всяких канонічних приписів) стає частиною Російської православної церкви. З наступом румунських військ, у 1941-1944 роках, це знову стає «канонічна територія» румунської церкви. Проте у червні 1944 року, разом з радянськими військами, приходить на Буковину й юрисдикція Московського патріархату.
Цікаво, що на відміну від інших територій, де РПЦ хоча б намагалось надати видимість якоїсь «канонічності» своїм діям, юридичні питання щодо церковного підпорядкування Буковинської митрополії було вирішено просто - в результаті переговорів між владою СРСР та Румунії.
Опубліковано Berest о Monday, October 17, 2011 1 коментарі
Мітки: Держава, Духовність, Історія, Нація, Окупація, Русский мир, УПЦ, Церква
Опубліковано Berest о Friday, October 14, 2011 0 коментарі
Мітки: Держава, Духовність, Історія, Нація, Свято, Україна, Церква
Без президентапо неканонічній територіїЗавершився черговий візит глави Російської православної церкви Кирила в Україну.Незважаючи на анонсування зустрічі Московського патріарха з президентом України, в останній момент через «важливі обставини» В.Ф. Янукович прислав замість себе на богослужіння міністра енергетики Ю. Бойка. Це виглядає тим більше дивно, що за оцінками аналітиків, на цій зустрічі повинно було обговорюватись питання, хто стане наступником глави УПЦ МП - митрополита Володимира Питання хто буде наступним очільником «самостійної з широкими правами автономії» Української православної церкви, є чи не найбільш важливим для російської церкви. Вірогідно, що саме задля позитивного вирішення (для Москви) цього питання й влаштовує постійні тури по всіх регіонах України патріарх Кирило. Адже, окрім «остаточного подолання питання розколів» та активізації місцевих властей на «пояснення» представникам УПЦ КП до якої церкви їм варто приєднатися (бо все одно храми заберуть), головною метою цих частих візитів є бажання на місті поспілкуватись з кожним з єпископів, знайти спільників, й проштовхнути вигідну для РПЦ кандидатуру. Недарма ж, навіть з такого міцного інформаційного моноліту, як МП долітають до нас чутки, то про те, що сам патріарх Московський хоче стати Києво-Московським, й безпосередньо очолити Київську митрополію, то про те, що настоятелю Києво-Печерської лаври Павлу пропонують підтримати єпископа Донецького і Маріупольського Іларіона, після якого саме Павло стане наступним митрополитом Київським та всієї України. Але неявка на анонсовану зустріч з дорогим гостем нашого президента, може говорити про те, що й сам Янукович почав замислюватись, а чи потрібна йому вся ця імперія під назвою «русскій мір», в якій він явно буде не в ролі «лідера нації». А останні заяви Януковича під час святкування ювілею Софії Київської, що він хоче повернути до України прах Ярослава Мудрого та що «для всіх довколишніх народів Київ з його святинями став другим Єрусалимом» - говорять аж ніяк не на користь того, що він приміряє на себе мундир Малоросійського генерал-губернатора у великом та могучем «русском міре». Отже, боротьба йде серйозна й ґрунтовна. На кону не лише посада глави УПЦ МП, а взагалі – майбутня доля Російської православної церкви. Недарма ж під час кожного приїзду в Україну, патріарх Кирило повторює як мантру заклики про «єдиний духовний простір» та єдність народів. Бо, як казали класики й сучасники: без України не буде й Російської імперії. От і зараз, у Чернівцях глава Російської православної церкви видав чергове заклинання: «Нехай у свідомості нашій ніколи не зникає Велика Свята Русь — від півночі до півдня і від сходу до заходу — омита кров'ю мучеників і сповідників, сльозами, потом і молитвами святих преподобних отців. Спадкоємцями цієї Русі є всі ми з вами..» Звісно, як завжди лідер РПЦ видає бажане за дійсне. Але якщо на теренах історичної Київської митрополії, тільки вітчизняні знавці давнини та богослови, а закордоном - тільки лідери п’яти древніх патріархатів, знають, що Українська православна церква не належить до «канонічних земель» РПЦ, то про Буковинську митрополію з впевненістю можна сказати, що до 1940 року вона взагалі не мала ніякого відношення до Московського патріархату. Отже, чому Патріарх Московський та всея Русі Кирило вирішив, що Буковина відноситься до «Русского міра» залишається загадкою. Читайте також: Буковинська церква не належить до "русского міра" |
Опубліковано Berest о Thursday, October 13, 2011 0 коментарі
Під час свого державного візиту до Греції президент Янукович зустрівся з Вселенським Константинопольським патріархом Варфоломієм. Глава держави запросив патріарха відвідати Україну, а патріарх в чергове підкреслив, що Константинополь є «матір’ю-церквою» для Української православної церкви.
Цілком несподіваний, для сторонніх спостерігачів, релігійний аспект державного візиту президента України до Грецької республіки може виявитись набагато вагоміший ніж економічний, евроінтеграційний, візовий та інші, раніше анонсовані, разом узяті.
Нагадаємо, що за повідомленням російських та українських ЗМІ, з посиланням на Афінську агенцію новин, під час відвідин Святої гори Афон, Віктор Янукович мав зустріч з Вселенським патріархом Варфоломієм. Ця зустріч виглядає ще більш знаковою, якщо врахувати, що лише тиждень тому президент через «поважні причини» не зміг зустрітися з Московським патріархом Кирилом, незважаючи на всі старання, яка прикладала для організації цієї зустрічі російська сторона.
Вагомими були й результати зустрічі - український президент запросив Константинопольського патріарха відвідати нашу державу. Коли подивитись на це запрошення не з точки зору світської, а з точки зору міжцерковних відносин, то це є явним нехтуванням амбіцій МП. Адже, саме Російська православна церква з усих сил намагається довести, що Україна є її канонічної територією, а значить, щоб відвідати її, Варфоломій мав би отримати запрошення від Кирила. Проте ця «канонічність» існує тільки в заявах відповідальних осіб РПЦ, а спільне комюніке п’яти найдавніших патріархів говорить дещо про інше.
Тому, для того щоб відвідати Україну, Вселенському патріарху може вистачити й запрошення президента. Звісно, краще аби подібна пропозиція надійшла й від глави УПЦ МП, як такої, що визнана іншими помісними церквами. Проте, у крайньому випадку можна обійтись й запрошеннями від УПЦ КП або УАПЦ. Як повідомила «УП», патріарх чудово знає, що окрім УПЦ МП в Україні існують також «невизнані» Українська православна церква КП та Українська автокефальна православна церква. Й подібний візит може служити для зміцнення зв'язків між українськими церквами та «матір'ю-церквою, і для того, щоб знову допомогти з боку матері-церкви усуненню розколів, які, на жаль, продовжують існувати в лоні українського православ'я».
Такі преценденти, хоча й не на таком високому рівні, вже існували. У жовтні 2009 року Священний Синод Вселенського Патріархату надсилав свою офіційну делегацію у відповідь на звернення єпископів Української Автокефальної Православної Церкви з проханням долучити цю невизнану українську автокефалію до Вселенського Патріархату на правах автономії. Тоді питання поставлене УАПЦ було «вивчене», але остаточного рішення не прийнято. Також, нагадаємо, що нещодавно глави УПЦ КП та УАПЦ заявили про бажання активізувати діалог щодо єдності. Тому, якщо візит патріарха все-таки відбудеться, це може досить серйозно вплинути на розстановку сил в українському православ’ї, в тому числі й всередині самої УПЦ МП.
Проте, існує ще одне важливе питання – чим викликані подібні дії з боку самого президента. Якщо це еволюція державного керманича, й усвідомлення їм того, як повинно розвиватися православ’я в Україні – це одне. Якщо ж це кулуарна гра проти Росії з намаганням надавити на її чутливі місця - це зовсім інше. Відомо, що під час загострення конфлікту між білоруським лідером та російським керівництвом 2010 року, Лукашенко також зустрічався з патріархом Варфоломієм. Тоді в пресі навіть пройшли повідомлення, що Білоруська митрополія може проголосити свою автокефалію. Проте, після того як минула гостра фаза білорусько-російського конфлікту всі ці розмови припинились.
Тому, що мав на увазі президент України, коли зустрічався з Константинопольським патріархом – дійсне бажання подолати розколи в українському православ’ї та посприяти тому, щоб УПЦ перебувала в єдності зі Вселенською церквою, а не була частиною неоімперського «русского міра»? Чи Янукович просто використовує релігійний козир при переговорах із Кремлем – покаже найближче майбутнє.
В той же час, зараз відбувається візит патріарха Московського Кирила до Молдови.
Опубліковано Berest о Sunday, October 09, 2011 0 коментарі
Мітки: Духовність, Нація, Окупація, Русский мир, Україна, УПЦ, Церква
Опубліковано Berest о Wednesday, October 05, 2011 0 коментарі
Мітки: Держава, Духовність, Нація, УГКЦ, Україна
Не встигли прихильники єдиної помісної православної церкви
опритомніти від радості, що охопила їх після досягнутої
домовленості між очільниками УПЦ КП та УАПЦ про відновлення
діалогу, як практичні дії цих церков свідчать про протилежне
|
Опубліковано Berest о Monday, October 03, 2011 0 коментарі