Saturday, 9 March 2013

Про походження червоно-чорного прапора

Отримав листа від Куліша. Він пропонує мені малювати сцени з української історії, 
з пісень, з сучасного побуту. 
Малюнки ці треба буде друкувати в великій кількості, розфарбовувати 
й продавати за самою дешевою ціною. 
Його думка така, щоб замінити українськими малюнками в нашому народі суздальські вибори.             Чудова, шляхетна думка, але вона може бути реалізована тільки при великих грошах..                         Тарас Шевченко. Щоденник.


Сумно слухати й читати, коли історичні українські червоно-чорні прапори називають "прапорами УПА", "ОУН", "бандерівськими" і т.п.
Ще зрозуміло, коли люди, які не люблять України, не поважають її минулого - плюються на ці стяги й обзивають їх "фашиськими".

Але люди, які вважають себе патріотами, які стоять під цими прапорами й ставлять аватарки з їх зображеннями, як мінімум могли б поцікавитись історією цих прапорів починаючи не тільки з середини ХХ ст.

Чудове історичне підтведження давності як синьо-жовтого, так і червоно-чорного прапорів зберіг видатний російських живописець (українського походження) Ілля Репін. На своїй картині "Запорожці пишуть листа.." він змалював поруч два змотаних стяги. 
І, "о диво", дві козацьки хоругви в точності повторюють кольори двох відомих українських прапорів. 

Дослідники творчості Іллі Репіна та історики вважають, що цю картину можна назвати доволі правдивим історичним документом, адже Рєпін завжди ставився до своїх творів на історичну тематику як до документів, що відображають конкретний, реальний історичний момент. 

Відомо, що консультантом художника, під час написання цієї картини, був знаний історик українського козацтва Дмитро Яворницький.  Саме з експонатів колекції Яворницького Рєпін змалював велику частину амуніції, зброї, іншої козацької атрибутики (й звісно - козацькі прапори). 

Ці кольори були притаманні українським козацьким хоругвам ще з початків Запорізької Січі (хоча історично червоно-чорні стяги, як і жовто-сині, зустрічаються ще за часів Великого князівства Київського та Королівства Русі). В середині XVII ст., після входження Гетьманщини до складу Російської імперії, набувають поширення блакитні (сині) полотнища із золотими чи жовтими зображеннями хрестів та інших знаків. З тих часів  жовто-блакитне поєднання кольорів поступово починає домінувати на українських прапорах та клейнодах. Але тоді ще не було досягнуто єдності щодо прапора й червоно-чорні кольори також зустрічались. Впродовж XVIII ст. тривала уніфікація кольорів і зображень на стягах козацьких полків, поки цей процес не зупинила ліквідація Гетьманщини та знищення Запорізької Січі царською Росією... А вже з початком ХХ століття жовто-блакитні та червоно-чорні прапори знову повертаються - разом з українською державністю та новими козаками..

Тому всім мислячим людям (особливо журналістам, політикам та громадським діячам) хочеться ще раз порадити: вчить українську історію!
Вона того варта. No comments: