Monday, 26 January 2009

Перший університет в Україні

Перший університет в Україні з'явився майже на 200 років раніше ніж в Росії. 
А Тетянин день є банальним днем студента Російської імперії, але аж ніяк не днем студента в Україні..

Острозька академія – перший вищий навчальний заклад в Східній Європі.
Було засновано у 1576 році князем Костянтином Острозький. 7 лютого 1577 р. – перша згадка про академію в передмові до книги Петра Скарги “Про єдність костьолу Божего”.
Першим ректором академії був Герасим Смотрицький – знавець літератури, поет, письменник, що започаткував полемічну літературу („Ключ царства небесного", „Календар римський новий"), головний перекладач і редактор „Острозької Біблії".

1632 року - заснована Києво-Могилянська Академія.
Києво-Могилянська академія виникла 1632 року в результаті злиття Київської братської та Лаврської шкіл.
Її засновником став архімандрит Києво-Печерської Лаври Петро Могила. Ця школа створювалась за зразком польських латинських шкіл вищого типу – колегій.
Тут вчилися український філософ, поет і педагог Григорій Сковорода, російський вчений Михайло Ломоносов, радник Петра I з питань освіти Феофан Прокопович і ін. видатні діячі. Українські визначні діячі, вихованці і професори Києво-Могилянської академії сприяли розвитку освіти в Росії. За період до 1762 р. в Московську Академію з Києво-Могилянської були запрошені і виїхали 95 вчених.

1661 - поява першого в Україні і Росії Університету (за визначенням) - Єзуїтської академії.
20 січня 1661 р. Король Ян ІІ Казимир підписав диплом, який надавав єзуїтській колегії у Львові «гідність академії і титул університету» з правом викладання всіх тодішніх університетських дисциплін, присудження вчених ступенів бакалавра, ліценціата, магістра і доктора.   1743 - заснований Кременецький колегіум — навчальний заклад при монастирі ордену єзуїтів в місті Кременець (Тернопільська область). Існував з 1743 по 1773 рік.
1773 - У Львові засновано перший на українських землях заклад освіти медичного профілю - Медичну Колегію.

До речі:
25 січня 1755 року засновано Московський університет. Саме цього зимового дня у 1755 році фаворит імператриці Єлизавети Шувалов схвалив проект Московського університету, розроблений Ломоносовим.
А в 1835 році цар Микола I наказав об'єднати в одне свято - іменини Московського університету і Тетянин день.

Згодом 25 січня стало святом для всіх студентів Російської Імперії .

No comments: