Monday, 27 August 2007

Правда з спецархівів

Служба безпеки України презентувала книгу "Розсекречена пам'ять. Голодомор 1932-1933 років в Україні у документах ГПУ – НКВС" та представила розсекречені документи про політичні репресії в Україні за часів радянської влади.

"Українська спецслужба розкриває для української громадськості та світової спільноти усі наявні у неї архівні матеріали з цієї тематики і закликає до співпраці дослідників, істориків, усіх небайдужих громадян", - сказав виконувач обов'язків голови СБУ Валентин Наливайченко.

За словами Наливайченка, за попередніми даними органами НКВС на території України у 1937-38 роках було заарештовано 279 тис. 126 осіб. Від загальної кількості заарештованих протягом лише 1937 року українці становили 53%, поляки – 18,8%, німці – 10,2%, росіяни – 8%, євреї – 2,5%.

Наливайченко повідомив, що при підготовці видання співробітники СБУ опрацювали 1314 томів оперативно-статистичної звітності органів держбезпеки про репресії. Наразі триває робота з вивчення майже 500 тис. кримінальних справ.

Відповідаючи на питання журналістів, Наливайченко зазначив, що репресії тих років "то була спланована масова кампанія, спланований злочин проти людства".

У контексті зазначеного Наливайченко додав, що СБУ надіслала офіційні запити до своїх колег у Російську Федерацію та Казахстан.

З Казахстану українська спецслужба вже отримала списки українців, які були переселені до цієї країни.

Що стосується центрального архіву РФ, то наразі найближчим часом СБУ планує провести переговори зі своїми російськими колегами з приводу отримання від них відповідних документів.

"Тому що наші архіви свідчать про частину цієї трагедії", - пояснив Наливайченко.

No comments: