Friday, 27 March 2009

Хрест Івана Мазепи

Хрест Івана Мазепи - нова нагорода встановлена Указом Президента України Віктора Ющенка від 26 березня.

Відзнаку Президента України - Хрест Івана Мазепи встановлено для відзначення громадян за значний внесок у відродження національної культурно-мистецької, духовної, архітектурної, військово-історичної спадщини, заслуги у державотворчій, дипломатичній, гуманістичній, науковій, просвітницькій та благодійній діяльності.

Хрестом Івана Мазепи можуть бути нагороджені громадяни України, іноземці та особи без громадянства.
Нагородження Хрестом Івана Мазепи провадиться указом Президента України.

Нагородження Хрестом Івана Мазепи може бути проведено посмертно.

Повторне нагородження Хрестом Івана Мазепи не провадиться.


Довідка: Іван Мазепа (1639 —1709) — гетьман Війська Запорізького обох берегів Дніпра (1687—1709), князь Священної Римської Імперії Германської Нації (1707 — 1709).

Спочатку вважав можливою співпрацю з Москвою, але політика Петра I в Україні в період Північної війни призвела до розриву Мазепи з Росією. У 1708 р. уклав угоду з Карлом XII про приєднання до антимосковської коаліції. За виступ проти російського царя відданий страті з позбавленням титулів і нагород, які він отримав в Російській Імперії. Російська Православна Церква піддала Івана Мазепу анафемі. Після поразки шведської армії під Полтавою емігрував. Помер у Бендерах, похований у Галаці.

Внесок гетьмана Мазепи в духове життя України-Гетьманщини був дуже важливим. Саме за його гетьманування досягається особливе піднесення та розцвіт, і то у всіх галузях української культури – в освіті, науці, літературі, мистецтві. Гетьман Мазепа був великим меценатом культурних починів і будов в Україні. Найбільш вражає в часи Мазепи розвиток образотворчого мистецтва, архітектури. В добу Мазепи відроджується Київ як духовий центр України. Мазепинська доба створила свій власний стиль, що виявився не лише в образотворчому мистецтві і в літературі, але в цілому культурному та духовному житті гетьманської України.

No comments: