Tuesday 14 July 2009

Український князь - Чеський король

Мало хто знає, що син чернігівсько-сіверського князя Дмитра Ольґердовича - Жиґимонт Корибутович , який, після батька, також став князем Новгород-Сіверським, згодом став героєм Гуситських війн, якого проголосили Чешським королем та легендарний патрон родів українських князів Збаразьких та Вишневецьких.

Жиґимонт Корибутович народився в Новгород-Сіверському. Батько - князь Новгород-Сіверський Дмитро Корибут, мати - Анастасія, дочка великого князя Рязанського Олега.
Брав участь у битві при Грюнвальді, очолював 51-у хоругву, яка йшла під його власним прапором. Після Грюнвальду користувався великою довірою польського короля Яґайла.
У 1411 – 1417 рр. мав окремий двір у Кракові і розглядався як можливий спадкоємець Владислава Яґайла.

Від Вітовта отримав батьківське Новгород-Сіверське князівство (1418 – 1422).
У 1418 р. разом з князем Федором Острозьким прибув у Чехію до гуситів, які висунули його претендентом на королівську корону, проголосивши королем. Намагався переконати Яґайла виступити на боці гуситів, але невдало, через що втік у землі Ордену, де навчав орденські війська гуситським методам ведення війни.

Чеський намісник (1422 – 1423, 1424 – 1431).

Після смерті чеського короля Вацлава (1419), гусити підняли повстання проти претендента на трон імператора Сигізмунда I Люксембурга, та запропонували чеську корону - Ягайлу. Коли той відмовився, то - Вітовту. Вітовт погодився, але заявив чехам, що сам виїхати не може.

14 липня 1420 року Ян Жижка розгромив війська Сигізмунда під Прагою (битва біля Віткової гори). 1421 року чеський сейм оголосив Сигізмунда І втратившим чеський престол.
1422 року Вітовт послав до Чехії 5-тисячне військо, та призначив своїм намісником у Чехії - Жиґимонта Корибутовича.

З квітня 1422 року - в якості королівського намісника Богемії керував гуситською армією та литовськими підрозділами. Під їх натиском, війська іншого претендента на Чеський престол - Сигізмунда I, імператора Священної Римської імперії, відступили до Угорщини.
16 травня 1422 року Жиґимонт Корибутович увійшов до Праги, де був проголошений правителем Чехії. Тим часом, Папа Римський Мартін V почав тиснути на Вітовта й Ягайла, щоб Жиґимонт покинув Чехію. 24 грудня 1423, відповідно до угоди Ягайла з імператором Сигизмундом, Жиґимонт Корибутович зі своєю армією був вимушений залишили Прагу .

1424 року - чеські посли звернулись до Жиґимонта з проханням повернутися до Чехії.
29 червня 1424 року - Жиґимонт, на чолі з 1,500 загону, знову вступив до Праги. Там він був проголошений королем, але коронований так і не був. Йому вдалося об'єднав два крила гуситів, а після смерті Яна Жижки, став верховним головнокомандувачем всієї армії.
16 червня 1426 року - армія під проводом Корибутовича перемогла імператорські війську у битві біля Усті-над-Лабем. Незважаючи на це, Жиґимонт не хотів продовжувати війну, намагався почати переговори з Сигізмундом, з наміром примирити католиків і гуситів. В своїх листах до Вітовта він просив його стати посередником у цих переговорах. Ця таємна переписка потрапила до рук радикальних таборитів, й вони відняли повстання.

В кінці в 1427 року - Жиґимонта, на чотири місяці, заточили до в'язниці у замку Вальдштайн. Проте, його популярність серед народу була настільки велика, що таборити, що уникнути повстання, вирішили перевезти його під конвоєм до Польщі. Деякий час перебував у Ратиборським князівстві - у своєї сестри Олени. Тут він зібрав своїх пришильників гуситів, поляків, литовсько-руські дружини, до нього приєдналися війська Федора Острозького.

У квітні 1430 року Жиґимонт Корибутович з військом увійшов у Чехію, зайняв місто Глівіцу, й об'явив його своєю резиденцією. Проте Конрад Олесницький напав на місто та спалив його. Ще деякий час, Жиґимонт воював під своєю хоругвою з імператорськими військами у Чехії та Сілезії.

1431 року - новий Великий князь Литовський Свидригайло Ольґердович закликав його до себе на службу. Тим часом, у самій Литві, розпочалась громадянська війна між Сигізмундом Кейстутовичем та Свидригайлом Ольгердовичем за Литовський великокнязівський престол.

1434 року Жиґимонту обхідними шляхами (через Німецькі князівства, Балтійське море та Ригу) вдалося повернутися до ВКЛ. Він став на бік Свидригайла, але за переказом польського хроніста Яна Длугоша, намагався помирити Сигизмунда Кейстутовича і Свидригайла: «наполегливо просив, щоб усю справу, через яку виникла ця війна між великим князем Жиґимонтом і князем Свидригайлом, віддати на з’ясування, суд та вирок Папи, імператора Сигізмунда, кого-небудь з католицьких королів або князів».

Був одним з очільників війська Свидригайла у битві під Вількомиром 29 – 30. 08. 1435 р. Потрапив у полон до поляків і був страчений за наказом великого князя Сигизмунда.

No comments: